Küttekuluandurid


INDIVIDUAALSETE SOOJUSMÕÕTJATE SÜSTEEM METRA

Meie poole on korduvalt pöördunud ka korteriühistud, kes on suure raha eest renoveerinud küttesüsteemi, kuid reaalset küttekulude kokkuhoidu pole saavutanud. Nad on teostanud kõik vastavalt projektile: vahetanud 1-torusüsteemi 2-torusüsteemi vastu, eemaldanud vanad suure soojusinertsiga malmradiaatorid ning paigaldanud uued, väiksemamahulised teras- või alumiiniumradiaatorid. Uued on termostaatventiilid, isoleeritud magistraaltorustikud jne, kuid tulemust ei midagi. Pigem vastupidi – küttekulu endisest vaat, et suuremgi.

Põhjus järgmine …

Renoveeriti küll küttesüsteem, kuid asi mida renoveerida ei saa on majaelanike mõtteviis. Kuna tekib esimest korda võimalus ise kütet toas reguleerida, siis elanik mõtleb tavaliselt nii: „Enne oli külm, praegu on soojem, kuid kui üheskoos maksame, siis võiks ju natuke juurde keerata”..
Kahjuks ei ole ta kuulnud sellest, et alandades toatemperatuuri 1°C võrra alaneb küttekulu 3-4%. Armastades sooja tuba (25º- 28°C) ning hoides sealjuures tihtipeale ka akent lahti, ei saa imestada kui mõne kortermaja küttekulu ületab normaalset taset üle 2 korra.
Analüüsides energiaauditeid, oleme täheldanud sellist tendentsi just suuremates ühistutes. Ilmselt on energiasäästu sõnumit väiksemates majades lihtsam edastada.
Siinkohal tuleb appi individuaalne küttekulu arvestamise süsteem. Alates 1980-ndatest on selle süsteemi endale paigaldanud ligi 100 miljonit Euroopa elanikku.

Esindame Eestis Tšehhi Vabariigis asetsevat tehast Metra Šumperk s.r.o, kes on mõõtesüsteeme tootnud alates aastast 1947, on oma valdkonna liider Tšehhis ning omab RIX TÜV väljastatud ISO 9001 kvaliteedisertifikaati.

Kulujaotussüsteem toimib järgnevalt:
Igale hoone radiaatorile paigaldatakse küttekulujaotur, mis mõõdab radiaatori pinna temperatuuri ning ümbritseva toa temperatuuri. Vastavalt korteri asukohale (maja keskel, ülal, all vms) on igal kulujaoturile arvutatud oma hindamiskoefitsent, millele vastavalt arvutatakse küttearvel elaniku tarbimisest sõltuvat osa ning seda kui palju on talle sooja kandunud läbi seinte, lae või põranda.

Samuti on omad soojakaod ühiskasutatavatel pindadel – trepikodadel, keldril, pööningul jne. Need kulud on vaja katta ühiselt.

Seega kujuneb küttearvel 2 osa:
* elaniku tarbimisest sõltuv osa 50-70%, ehk see kui palju ta reaalselt sooja tarbib
* elaniku tarbimisest sõltumatu osa 30-50% ehk see kui palju ta saab sooja ümbritsevatelt pindadelt.

Tulemused näidisobjektidel on andnud keskmiselt 15 – 30% säästu!

SÜSTEEMI OSAD:

Elektrooniline küttekulujaotur METRA E-ITN 30

Seadme eelised:
* Lihtne ja kiire paigaldus
* Ülespoole suunatud displei – lihtsam lugeda
* Andmete edastamine raadiosignaaliga – korterisse siseneda pole vaja

* Mõõtepõhimõte: 2 anduri süsteem
* Seadme manipuleerimiskontroll
* Veasignaal ja -kuupäev
* Mõõdud: 100 x 37 x 33 mm
* Materjal: ABS + PC/Al-F22
* Patarei: 3,0V liitium, eluiga 12 aastat
* Mõõtevahemik: 35ºC – 90°C
* Displei: 7-kohaline – 5 kohta + 2 sümbolit
* Arvestus: võimalik igakuiselt
* Mälu: viimased 11 kuud
* Andmete kogumine: raadiosignaaliga
* Tehnoloogia: single-chip mikroprotsessor
* Kate: IP42
* Vastab Euroopa Liidu standardile EN 834:1995

Andmete kogumiskeskus METRA RFU 30

Seadme eelised:
* Keskust ei müüda kliendile. Näiteks 120-korteriga maja puhul tähendab see kliendile säästu ca 100 000,- krooni (võrreldes konkurentidega)
* Ei vaja paigaldamisel elektritoidet. Sääst kliendile
* Mälumaht 1000 loendust
* Andmete edastamine raadiosignaaliga – korterisse siseneda pole vaja

Võta meiega ühendust ning üheskoos paneme Teie küttesüsteemi raha säästma!